Brooklyn Nine-Nine ve Duyar Çılgınlığı

Selamlar, hazır herkes karantinadayken ve bol sezonlu kaliteli yapımlara açken güncel yapımlar arasında en beğendiğim işlerden birisi olan B99 u size taktim etmek istiyorum.

New York 99.Polis Karakolunda geçen 20 dakikalık polisiye- komedi dizimiz bünyesinde komedyen Andy Sambergden tutun da vücut geliştirmeci Terry Crews, Andre Braugher gibi usta oyuncuları da bulunduruyor. Dizinin asıl konusu polis karakolunun içinde geçen olayları, suçlu polis ilişkilerini anlatıyor fakat yirmi dakikalık bu dizinin en beğendiğim tarafı Amerikanın adalet ve sosyo- ekonomik durumunu iğneleyici bi şekilde alaya alarak anlatması. İlk 5 sezon olarak konuşacak olursak günümüz duyar kasma furyası ve vicdan mastürbasyonuyla ilgili takımdıkları alaycı tavırları ile dizinin kara ve “mocking” mizahı gerçekten seyir zevkini arttırıyor. İşin ilginç tarafı ise bu alaycı mizahı seyirciye yansıtan karakterler Eşcinsel ve Siyahi bir baş komiser, Siyahi bir çavuş Latin kökenli bir güçlü kadın figürü ve tekrardan Latin kökenli biseksüel ve mazoşist bi kadın figürü. Ayrıca olmazsa olmazımız dizimizin baş rolü beyaz amerikalı polisimiz Jake Peralta.

Bi Amerikan Kültürü öğrencisi olarak izlerken oldukça keyif aldığım bi yapım oldu B99 taa ki iptal edilip ulusal bi kanal olan nbcye geçene kadar. Çünkü hep o iğneledikleri duyar furyasını kendileri de yapmaya başladılar ve son zamanlarda pek de güldürmemeye başladı. “Alma mazlumun ahını”, “Garibanın yüzünün güldüğü görülmüş mü” gibi klişe duyarları kendileri belli bir kesmin dikkatini çekmek için kullandılar ve bu durumun dizinin doğasına aykırı olmakla birlikte biz izleyenleri gerçekten rahatsız etti. Çünkü biz Mazoşist gizemli Rosayı severek izlerken bi anda aslında hemcinsinden hoşlanan ve duygusal bi şekilde ağlayıp duran bi Rosa görmeye başladık ve 5 sezondur izlediğimiz Rosayı bu yöne çevirdikleri için çöpe atmış olduk. Aynı şekilde Terrynin sürekli her konuşmanın altına biz de zamanında çok ezildik çok üzüldük minvalinde cümleler söylemesi de yine gereksiz bi hal aldı. Çünkü bizim izlediğimiz Nine-Nine her türlü kollektivist akıma giydiren gerektiği yerde çuvaldızı kendine batıran bi diziyken şu an kocaman yapmacık bi TedX konuşmasına döndü. Ve özellikle NBC kanalına geçtikleri 6. Sezon ile ilgili hiç bi şey hatırlamamam da tesadüf değil şu ana kadar ki en kötü sezondu diyebiliriz. Bu yazıdaki amacımız bir güruhu yermek değil aksine her mesajın, her fikrin yerinde güzel olmasını savunuyoruz. Günümüz malum dizi film sektörü artık yönetmenlerin değil fanların isteklerine göre fabrikasyon işler çıkarıyor bknz: Kaptan Marvel, Hurdacı Rey, Eşcinsel Spider Man. Biz izleyiciler bunlara karşı değiliz tabii ki eşcinsel süper kahraman yapılsın ama usülü ile yapılsın farklı olsun değişik olsun. Yıllardır gördüğümüz alıştığımız karakterleri farklı kalıplara sokmayın aksi taktirde aynı fabrikadan çıkmış, birbirinin benzeri tamamen insanların zaaflarına sığınan ve fanların isteklerine göre ilerleyen tıpkısının aynısı işler görüyoruz. Bu çok ciddi bir konu Game of Thrones gözümüzün önünde fanlar ve duyarlar yüzünden rezil edildi, Star Wars ve Marvel evreninden bahsetmiyorum bile. Brooklyn Nine Nine bu karardan erken dönenlerden birisi oldu 6. Sezonda çakılan reytingler 7. Sezonda dizinin özüne dönmesiyle toparlanmaya başladı. Dileğim dizinin kendi çizgisini bozmadan güldürmeye devam etmesi çünkü günümüzde çok revaçta olup da orijinal kalan nadir yapımlardan birisi…

b e s t. b u d s. | Brooklyn nine nine, Best tv shows, Comedy show

Ama her ne olursa olsun gerek Charles boyle gibi bi ikonik karakterle, gerek scully ve hitcock aşkıyla gerek Jake’in sex kasetleriyle gerek Doug Judy gerek Terry ve kasları gerek Geleneksel Heistler ile ve son olarak samimi aile ortamıyla Brooklyn Nine-Nine tam gaz devam ediyor. Bu soğuk ve kasvetli karantina günlerinde bir çırpıda izleyip ısınabileceğiniz güncel bir kaç diziden birisi olmasıyla birlikte şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayrıca bahsetmeden geçmeyelim B99 yapımcılarının bir diğer dizisi The Good Place de kafa açan şahsına münhasır bi dizi onu tabi ki ayrıca konuşacağız olur da B99 beğenirseniz buna da bi göz atın derim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın