The Rise of Skywalker Neden Kötü bir Film?

Dikkat Star Wars film serisi ile ilgili SPOİLER İçerir! İyi okumalar

2020 yılına gireceğimiz bu zamanda, Tüm zamanların en başarılı film serilerinden birinin Fanlar yüzünden nasıl mahvedildiğini anlatacağım bu yazıda. Size Star Wars evrenini, dizinin kendi içindeki tutarsızlıklarını anlatmayacağım. Sadece canımı sıkan bazı husulardan bahsedeceğim.

Bir emek düşünün, 40 yıllık bir emek. Dünyadaki Bilim Kurgu türüne öncülük etmiş, 70 li yıllarda cgi teknolojisini sinemaya getirmiş, onlarca Animasyonu, yan dizisi, kitapları çıkmış milyonlarca oyuncak satmış ve tek başına marka olabilmiş bir emeketen bahsediyorum. 2014 yılında biz Skywalker sagasını devam ettiriyoruz dediklerinde bir çok insan gibi ben de hadi lan ordan! demiştim. Böyle büyük çaplı bi projeyi ayakta tutacak firma ise Disney’di. Lucas 4 milyar dolara Lucas Arts’ı tüm hakları ile birlikte Disneye Sattı. Biz sinema seyircisinin ise bazı endişeleri elbette vardı. Anakin ve Obi Wan’ın meşhur duellosunu gösteremezdi çünkü çocuklara da hitap edicek bi film tasarlayacaklarına emindik. Oyuncu seçimleri keza bizim için önemliydi Darth Vader gibi ikonik bi karakterden yeni üçlemede bayrağı kim devralacak diye bekliyorduk. Ne yazık ki kimse aradığını bulamadı. İyi karakterimiz Skywalker sülalesi ile uzaktan yakından alakası olmayan Türk yaz dizisi aktristi kıvamındaki Hurdacı Rey, yanında hiçbir karakter derinliği bile olmayan isimlerini bile hatırlayamadığım figuranlar Finn ve Poe ve belki de Darth Vaer kadar ikonik olabilecek potansiyele sahip Han Solo ve Leia’nın oğlu Ben Solo A.K.A Kylo Ren.

Tamamen fanlar doğrultusunda yazılan Star Wars berbat cast seçimi, Oyuncak satılsın diye filme koyulan Robotlar, Bizim de kadın başrolümüz var demek için konulan Rey karakteri, İlk film beğenilmedi diye değiştirilen yönetmen ve ikinci film daha da beğenilmedi diye geri getirilen yönetmen ki Star Trek, Lost gibi eserlerin yönetmeni JJ Abrams bile toparlayamamış bu film serisini. O kadar çok yazacaklarım var ki bu üçleme hakkında yazıya dökmem bir günümü alır. Hem form (Cast, yönetim) hem de içerik(konu, tutarsızlıklar, kopukluklar) olarak o kadar zayıf ki elle tutulucak tek şey sanırım Adam Driver. Bu hengamenin içinde seride hatırlayacağımız tek karakter olan Kylo Ren’i oynayan aktör. Pek çok kişi Ergen Vader gibi söylemlerde bulunsa da kendisi karakterin kendi içsel çatışmalarını tutarlı bir şekilde seyirciye aktarabilmiş, karakteri kısmen de olsa ikonikleştirmiş fakat filmi kurtaramamış. Sıfır beklenti ile gittiğim üçüncü filmi bile sırf Adam Driver’ın hatrına terketmedim. Sahi neydi o 10 dakikada öğrenilen force healing ve finaldeki öpüşme sahnesi.

Yeni Üçleme fanların isteklerine göre hareket eden, özgünlüğünü kaybetmiş ve beklentileri karşılayamamış bir üçleme olarak tarihte yerini aldı. Benim seriye verdiğim puanı merak ediyorsanız 4/10 o da Adam Driver ve Mark Hamillin hatrına.

Bir Cevap Yazın