Dizi İncelemesi:Euphoria

HBO bu yaz kendi sınırlarını bile zorlayarak çıkardığı Dram dizisi Euphoria,bir grup Amerikalı gencin uyuşturucu,seks ve tramvalarla dolu hayatlarını ele alıyor.Yapımcılar arasında Drake de yer alması büyük bir dikkat çekerken bütün bölümlerin yazımcılığını Sam Levinson üstleniyor.

Dikkat! Dizi +18 sahneler içermektedir.

Dizi aynı adlı İsrail yapımından uyarlanmış ayrıca dizinin 2.sezon onayı bulunuyor.Dizinin başrolünde Disney’den tanıdığımız ve son zamanlarda Spider-Man filmleriyle dikkatleri üstüne çeken Zendaya yer alıyor.

euphoria ile ilgili görsel sonucu

Dizinin hem ana karakterlerinden hem de dizinin anlatıcısı olan Rue’nun okul açıldığı zaman aşırı doz yüzünden yattığı rehabilitasyondan çıkmasıyla başlıyor.Rue,mental problemleri (kişilik bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluğu ve bipolar bozukluğu) olan bir 17 yaşındaki gençtir.Bütün yazını umrunda olmayan dinsel içerikli bir rehabilitasyon merkezinde geçirmiştir ama uyuşturucuyu bırakma gibi bir niyeti yoktur.Çünkü onun için uyuşturucuyu bırakmak imkansızdır.Ayrıca çocukluğundan beri mental problemleri yüzünden ilaçlarla hep haşır neşirdir.Sık sık geçirdiği baygınlıklar ve panik ataklar yüzünden hayatı bir felakettir.Uyuşturcu da onu hayata bağlayan,daha iyi hissetmesini sağlayan bir yaşam tüpüdür.13 yaşındayken babasını kaybetmiştir.Küçük kardeşi Gina ve annesi ile beraber yaşamaktadır.

Bir partide yaşananlardan sonra hayatına yeni biri girer.Jules kasabaya daha yeni taşınmıştır.Daha yeni taşınmasına rağmen problemler onun peşini bırakmamaya başlamıştır.Rue Jules ile tanıştıktan sonra hayatında ilk defa bir şeylerin düzebileceğini ve değişebileceğine inanmaya başlar.

Karakterler

Ä°lgili resim

Jules Vaughn (Hunter Schafer)

Jules kasabaya yeni taşınan bir transeksüel gençtir.Annesi ve babası ayrılınca babasıyla beraber taşındığı kasabada kendini keşfetmeye ve yeni maceralara atılmaya başlar.Rue üzerinde büyük bir derecede etkisi vardır.

euphoria nate ile ilgili görsel sonucu

Nate Jocobs (Jacob Elordi)

Nate okulun en popüler çocuklarındır biridir.Okul Amerika Futbolu takımının kaptanıdır.Yaşadığı tramvatik olayları öfkeyle ve kendi içinde saklayarak tutmaya çalışıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı cq5dam.web.1200.675.jpeg

Maddi Perez (Alex Demie)

Nate’in bir dargın bir barışık olduğu sevgilisi.Özgüveni çok yüksek.Ayrıca okulun en popüler kızlarından biri.

Kat Hernandez (Barbie Ferreira)

Kat okul hayatı boyunca hep kiloları yüzünden ezilmiştir.Yeni başlayan okul döneminde tarzını ve cinselliğini keşfetmeye başlar.Ayrıca özgüvenini yerine getirmeye çalışır.

euphoria cassie ile ilgili görsel sonucu

Cassie Howard (Sydney Sweeney)

Cassie okulunen çok beğenilen ve en popüler kızlarından biridir ama yaşadığı cinsel ilişkiler herkesin dilindedir.İlişkilerini yürütmekte problemler yaşıyordur.

Ä°lgili resim

Lexi Howard (Maude Apatow)

Cassie’nin kız kardeşidir.Bunun yanı sıra Rue’nun çocukluğundan beri en yakın arkadaşıdır ama son yıllarda aralarında bir soğukluk vardır.Cassie’nin tersine Lexi daha mantıklı haraket eden bir karakter.

Euphoria

Fezco (Angus Cloud)

Fezco,Rue’nun torbacısıdır.Rue’nun torbacısı olmasına rağmen ona çok değer vermektedir ve uyuşturucuyu bırakmasını istemektedir.

Euphoria

Chris McKay (Algee Smith)

Arkadaşları arasında McKay olarak bilinir.Yetenekli bir Amerikan Futbolu oyuncsudur ama üniversiteye alışmakta beklediğinden daha fazla zorlanıyordur.Cassie ile olan zorlu bir ilişkisi vardır.

euphoria ile ilgili görsel sonucu

Her ne kadar tipik bir ergen dizisi gibi gözüksede Euphoria,aslında yetişkinlere hitap eden bir dram dizisi.Dizi fazlasıyla cinsellik ve argo kelimeler barındırıyor. O yüzden diziyi izlemeden önce sizi uyarayım dizide fazlasıyla cinselliğe ve uyuşturucuya dair sahneler var.Herkese hitap edebilecek bir dizi değil.Kimisi çok fazla müstehcen sahneler olduğu için rahatsız oluyor,kimisi de gerçekleri daha rahat ve özgür bir şekilde yansıttığı için diziyi takdir ediyor.Ben takdir eden taraftayım çünkü dizideki güçlü ve cesur hikaye anlatımı diziyi çok daha fazla sürükleyici kılıyor.Ayrıca diğer Teenage Dramalar konuları her ne kadar üstün körü olarak anlatıyorsa Euphoria bir o kadar açık ve gerçekçi şekilde yansıtmayı başarıyor.Bununla beraber dizide birçok sosyal konuya dair mesajlar var;LGBT,çocuk pornografisi,beden olumlama,şiddet vb.

Ayrıca Dizideki sahnelerin kurgusu,renkleri muazzam.Özellikle Karnaval bölümündeki renkler,kurgular ve şarkılar cidden özenle seçilmiş ve yapılmış. Ek olarak,dizi bana her bölümle farklı bir karakterin hikayesini anlatması,daha özgür bir yapım olması ve sosyal mesajlar barındırması sebebiyle Skins’i hatırlattı. Kısacası özenle çıkarılmış bir yapım olan Euphoria herkese göre bir yapım olmasa da özgür anlatıma sahip olan,yeni gençliği yetişkinlere tanıtmaya çalışan ve içinde birden fazla sosyal mesajlar içeren enfes bir dizi olmuş. İyi Seyirler!

One thought on “Dizi İncelemesi:Euphoria

Bir Cevap Yazın