Amerika’nın Bağımsız Gençlik Filmi:Palo Alto

Francis Ford Coppola’nın torunu olan Sofia’den sonra da diğer torunu Gia Coppola ilk filmi Palo Alto ile 2013 yılında sinema dünyasına giriş yapmıştı.Filmde yan karakterlerden birini canlandıran James Franco’nın kısa hikayelerinden uyarlanan film ilk filme göre gerçekten başarılı.

Filmin tek bir başrolü yok.Olay da bu zaten.Tüm film boyunca üç tane ana karakter görüyoruz.Bunlardan biri Emma Roberts’ın canlandırdığı April karakteri diğeri, Jack Kilmer’ın canlandırdığı Teddy karakteri ve bir diğeri ise Natt Wolf’un canlandırdığı Fred.Özellikle Jack Kilmler’ın ilk işi olmasına rağmen bu ağır rolün altından kolaylıkla kalkmış.James Franco’nun karakteri ise biraz arka planda kalıyor.
Film ilk başta tipik bir ergenlik filmi gibi gözükebilir ama buna aldanmayın çünkü film hayatlarının kırgın bir döneminden geçen gençleri anlatmasına rağmen aynı konulu birçok ergenlik filmlerinin klişelerini barındırmıyor.Tersine diyoaloglardaki derinlikler ile bazı sosyal konular hakkında mesajlar veriyor.Gia Coppola hikayeleri anlatırken bazı yan hikayeler de oluşturmuş ki böylece filmdeki bir karakterin sergilediği davranışların nedenini de anlamış oluyorsunuz.

Palo Alto birden fazla hikayeyi anlatıyor ama bu hikayeler sonunda bir noktada birleşerek eksiksiz bir şekilde eleştirel bir Amerikan kasabasını oluşturan ögeleri barındırıyor.
Film gençlik korkusunu ele alıyor.Ayrıca film,17-18 yaşındaki bireylerin bazı durumlarla başa çıkmakta nasıl zorlandıklarını,ebeveynlerin gençleri nasıl yanlış yönlendirdiğini mesajlar vererek anlatmaya çalışıyor ve karakterlerinn itibaren yaptıklarından dersler alarak kendi karakterleri açısından belli bir ilerleme kaydediyorlar.

karakterler filmin başlangıcından itibaren yaptıklarından dersler alarak kendi kişilikleri açısından belli bir ilerleme kaydediyorlar. Filmin en büyük ayırt edici özelliklerinden biri filmin bir dram filmi olmasına rağmen bazı sahnelerde mizahın yerinde kullanmasıyla beraber diyolaglardaki akıcılık kuvvetleniyor.Bu da filmi izlediğiniz süre boyunca sizin sıkılmamanızı sağlıyor. Ayrıca filmin renkleri ve müzikleri de gerçekten çok soft filme tam uyacak bir şekilde ayarlanmış.

Filmin Soundtrackini dinlemek için tık

Eğer Dram filmlerini seviyorsanız ve çok yüksek beklentileriniz yoksa kesinlikle izlemeniz gerek! Şimdiden İyi Seyirler. 🙂

Bir Cevap Yazın